DSC_4764-Edit_edited.jpg

" ... Üks neist nõustus orkestri esimest kontserti

külastanud kuulaja omaga –

juba dirigendi pärast tasub minna!

Edoardo Narbona juhatamise stiil

on särtsakas ja tundeline. "

intervjuu 01.03.2018

dirigent

Edoardo Narbonaga

MIDA TÄHENDAB "LÄÄNESAARTE KAMMERORKESTER" (LSKO) TEIE JAOKS?

See tähendab teenida ja rikastada oma kodukandi elu, alati taodeldes kultuurilist teadlikkust ja maksimaalset võimalikku kvaliteeti.

MIS ON TEIE JAOKS ORKESTRI ROLL EESTI KULTUURIELUS?

Ennekõike on see suur vastutus, mis tänu tööle ja järjepidevusele võiks kasvada kvaliteetseks tervikuks iseeneses ning pakkuda ühtekuuluvust ja uhkust kogu Saaremaale.

Aga mitte ainult – orkester võiks pakkuda muusikalist sidepunkti ka kõigi Lääne-Eesti ja pikemas perspektiivis ka Läänemere saarte vahel.

MIS ON TEIE KUNSTILISE NÄGEMUSE JA REPERTUAARI VALIKU ALUSEKS?

Terve mõistus on muidugi kõige aluseks. Aga iga kontserdi repertuaari valin ma hoolikalt nii koosseisu kui ka publiku arengu lähtepunkti vaadates. Minu eesmärk on kasvatada ja laiendada repertuaari ka väljapoole tavapärase kammerorkestri kontserttraditsiooni. Ma otsin alati uut materjali, sealhulgas hilisemat, päris kaasaegset või ka vähemtuntud teoseid.

KUIDAS ON UUE PÕLVKONNA MUUTUNUD MAITSE MÕJUTANUD TEIE VALIKUID?

Tõeliselt kaunid traditsioonid ei kao! Kontserdi kava vajab muidugi põhjalikku läbimõtlemist. Teosed peavad olema omavahel seotud nii sisuliselt kui ka kõlaliselt. LSKO on mõeldud uudishimulikule publikule, kes ootab esmaettekandeid või midagi põnevat mis suurtelt kontserdilavadelt on kõrvale jäänud. Meie orkestri kontserdid on üles ehitatud kui muusikalised rännakud, selle asemel et olla lihtsalt hästituntud repertuaari esitluskontserdid.

MILLISED ON OLNUD ORKESTRI EESKUJUD?

Ma olen põhjalikult uurinud Euroopa tähtsamaid kammerorkestreid nii möödunud sajandil kui ka praegu – nende kujunemise ja kasvamise lugu, kunstilisi valikuid ja repertuaari.

Kõige sarnasem meie orkestrile ja kõige rohkem mõjutanud, ka kõlaliselt aspektist, on Norra Kammerorkester mida juhib viiuldaja ja dirigent Terje Tønnesen. Nad on aastatega kasvanud väga tugevaks ja innovatiivseks koosseisuks. LSKO on alles oma tee alguses kuid meie eesmärgid on sarnased.

ORKESTRI TULEVIK VÕIKS OLLA… ?

Ma näen orkestrit… tervikliku, püsiva ja alati parema kõla poole püüdlevana!  

Ma tunnen et ma suudan aidata orkestril mõista et nad suudavad rohkem ja paremini! ALATI!

Aga tuleb alati meeles pidada et orkestri arengust ja edust saab mõelda ja rääkida vaid siis kui see toimub sünkroonis oma sünni- ja kodusaare arengu ja eduga. Kui orkestri areng on oluline osa Saaremaa kultuurist.

LSKO on väga eriline orkester mis kannab väärtust mitte vaid enese vaid kogu oma ümbritseva jaoks.